Η σκάλα του Φωτός
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Η σκάλα του Φωτός

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Τι είναι η προσευχή

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Τι είναι η προσευχή Empty Τι είναι η προσευχή Τρι Ιουν 29, 2010 1:53 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Προσευχή είναι η συνειδητή αναζήτηση επαφής με το Θεό.Στη διάρκεια της προσευχής κατευθύνει κανείς τους δοξαστικούς του ύμνους,τις ευχαριστίες και τις ικεσίες του στον Δημιουργό.

Να επιδιώκουμε συχνά την επικοινωνία με το Θεό.Του αρέσει όταν τα πολύτιμα παιδιά Του,εμείς,καλούμε το σπίτι μας.Η αγάπη που ρέει από τις καρδιές μας όταν απευθυνόμαστε σε Εκείνον για βοήθεια,Τον κατακλύζει ακριβώς όπως η δική Του αγάπη μάς διαπερνά.Είναι ένα δώρο προς όλες τις κατευθύνσεις και όσο συχνά και να το δίνουμε,ποτέ δεν είναι αρκετά συχνά..Μην περιμένουμε να απολαύσουμε αυτό το δώρο κάποια στιγμή αργότερα,γιατί αυτό είναι δικό μας τώρα.Τόσοι άνθρωποι,τρομοκρατούνται στην ιδέα του να ακούσουν τη φωνή Του,και περιμένουν να ανοίξουν την επικοινωνία τους μαζί Του κάποια στιγμή αργότερα,όταν αντιμετωπίζουν κάποιο "πρόβλημα".Φυσικά οι καρδιές τότε είναι γεμάτες ενοχές και Τον επικαλούνται με απροθυμία,ενώ οι φωνές τους τρέμουν.Τον λυπεί όταν τα παιδιά Του,έχουν τόση μεγάλη δυσκολία να καλέσουν το σπίτι τους.Μην φοβάστε ότι θα μας τιμωρήσει όταν πηγαίνουμε στην γεμάτη αγάπη αγκαλιά Του για ανακούφιση και βοήθεια.Δεν θα μας στερήσει κάτι που χρειαζόμαστε στις ιερές μας ζωές,και αυτή είναι η αλήθεια.Το μόνο που μας ζητά είναι η ειλικρίνειά μας,ώστε να μπορέσουμε αληθινά να τιμήσουμε τα αιτήματά μας όπως θα θέλαμε να πραγματοποιηθούν.
Οταν λέμε την αλήθεια,δεν χάνει καθόλου "χρόνο" με την γήινη έννοια,προκειμένου να ικανοποιήσει τα αιτήματά μας.Αλλά όταν μασάμε τα λόγια μας,λέγοντας μισές αλήθειες ή ακόμα και ψέματα προκειμένου να γλιτώσουμε από την "οργή" του Θεού,τότε Εκείνος πρέπει να αποκαλύψει και να μας εξηγήσει την αληθινή σημασία αυτών που ζητούμε.Γι αυτό μερικές φορές φαινεται σαν να απορρίπτει ή να καθυστερεί να ικανοποιήσει τα αιτήματά μας.Όπως και στις γήινες σχέσεις μας,η ειλικρινής επικοινωνία είνα η ουσία όλων των πραγμάτων.Επίσης,να μην βιαζόμαστε όταν κάνουμε συζητήσεις μαζί Του.Οι άνθρωποι συνήθως είναι αγχωμένοι,στρεσαρισμένοι και βιαστικοί,και Του μιλούν λαχανιασμένοι.Είναι πολύ πιο εύκολο να εκφραστούν οι λέξεις σε μία συνέχεια ημερών,εβδομάδων και μηνών,από το να προσπαθεί κάποιος να τις συμπιέσει σε μία μόνο συνάντηση ενός λεπτού την εβδομάδα.Μιλήστε Του,ενώ είστε στο γκαράζ ή έτοιμοι να φύγετε από το σπίτι σας για να πάτε στη δουλειά.Μιλήστε Του ενώ είστε μέσα στο μανάβικο,στο ταξί,στο πεζοδρόμιο ή στην αυλή.Δεν έχει σημασία το που είμαστε όταν Του μιλάμε,ή,πότε Του μιλάμε.Απλώς μιλήστε Του παιδιά.Μιλήστε Του περισσότερο!

Να θυμάστε:
-Οι προσευχές δεν "υψώνονται" όταν οι άνθρωποι έχουν καποια μνησικακία στη καρδιά τους.
-Ένας άνθρωπος που προσεύχεται με πλήρη προσδοκία και πίστη,μπορεί να περιμένει θαύματα.
-Ο Θεός δεν είναι σαν τα κέντρα επειγόντων κλήσεων που δέχονται μόνο μία κλήση τη φορά.
-Όταν προσευχόμαστε,ο φύλακας άγγελός μας προσεύχεται πάντοτε μαζι μας,και μάλιστα προσεύχεται σαν να ήταν δικό του θέμα,γι αυτό και η προσευχή ανεβαίνει ευκολότερα στο Θεό.Η μεγαλύτερη ευτυχία για έναν άγγελο είναι να βλέπει την προσευχή να κατευθύνεται στον Κύριο.Έτσι,όταν ένα άτομο προσεύχεται δεν δέχεται τη χάρη μόνο αυτό,αλλά κάνει ευτυχισμένο και τον άγγελό του.

2Τι είναι η προσευχή Empty Απ: Τι είναι η προσευχή Σαβ Ιουλ 24, 2010 11:44 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Ζήτησα από το Θεό να μου δώσει δύναμη,
κι Αυτός μου έδωσε δυσκολίες για να τις ξεπεράσω.
Του ζήτησα σοφία,
κι Αυτός μου έδωσε προβλήματα να μάθω να λύνω.
Του ζήτησα οικονομική άνεση,
κι Αυτός μου έδωσε νου και ικανότητα να δουλεύω.
Του ζήτησα θάρρος,
κι Αυτός μου έδωσε κινδύνους να ξεπερνώ.
Του ζήτησα αγάπη,
κι Αυτός μου έδωσε να βοηθώ άτομα με προβλήματα.
Του ζήτησα χάρες,
κι Αυτός μου έδωσε ευκαιρίες να τις εκμεταλλευτώ.
Απ'ότι ζήτησα δεν πήρα τίποτε.Τίποτε απ'αυτά που ήθελα.
Πήρα όμως τα πάντα-αυτά που πραγματικά χρειαζόμουν!
Η προσευχή μου εισακούστηκε!

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης