Η σκάλα του Φωτός
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Η σκάλα του Φωτός

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ

+2
Λευκός Κρίνος
Joy
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

1Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Τετ Νοε 03, 2010 5:12 am

Joy

Joy

Εχουμε ακούσει πολλές φορές την φράση "Η Πίστη Σου Σε 'Εσωσε"....,θα ήθελα να υποβάλω κάποια ερωτήματα σχετικά με την έννοια της Πίστης....Τι είναι Πίστη τελικά???...Πως μπορούμε να την ενισχύσουμε και να την αναπτύξουμε??? Μπορούμε να πούμε σε ένα άνθρωπο ότι έχει μεγάλη πίστη......??? και απο ποια κριτήρια (αν υπάρχουν)κρίνουμε αν πιστεύει κάποιος αληθινά ή όχι???
Θεωρώ ότι τα ερωτήματα είναι πολλά και δεν καλύπτονται εύκολα,είχα όμως μεγάλη ανάγκη να τα εκφράσω και ευελπιστώ ότι με κάποιον τρόπο θα βρουνε τις απαντήσεις (αν υπάρχουν) που χρειάζομαι..... Smile


Σημ: Πολλές φορές έχω πιάσει τον Εαυτό μου όταν προσεύχομαι να αναρωτιέται αν πιστεύω πολύ,λίγο ή μέτρια και αν η πίστη μου είναι αρκετή ωστε το εκπληρωθούν κάποια πράγματα που ζητάω για την ζωή και την καθημερινότητα μου.....

Πίστη Προς Τον Θεό ή Πίστη προς Τον Εαυτό μας??? Τι ισχύει
τελικά???

Ζητώ Συγνώμη αν κούρασα!!!

2Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Πεμ Νοε 04, 2010 5:07 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Joy,
πραγματι τα ερωτήματά σου είναι πολλά,και θα εκφέρω την άποψή μου επί του θέματος ξεκινώντας αντίστροφα τη σειρά που τα έθεσες.
Κατά τη γνώμη μου η πίστη προς τον Θεό δεν απέχει από τη πίστη στον εαυτό μας.Είναι όπως η αγάπη.Γίνεται κανείς να αγαπά το Θεό και να μην αγαπά τον εαυτο του?Οχι φυσικά,γιατί τοτε δεν σέβεται την ατομικότητά του ως ψηφιδωτό στην Ολότητα του Θεού & ως άξιο παιδί του Θεού.Κατά παρόμοιο τρόπο,αν κάποιος πιστεύει στο Θεό,τότε συνεπάγεται ότι πιστεύει και στον εαυτό του ως παιδί του Θεού,που φέρει τα χαρίσματα που προικίστηκε από το Εκείνον.Από εκει και έπειτα,η πίστη είναι κάτι προσωπικό που φέρει ο καθένας,και το διαχειρίζεται με τον τρόπο που θεωρεί καλύτερα.Δεν υπάρχουν κανόνες πίστης κατά τη γνώμη μου.Πιστεύω ότι η πίστη ενισχύεται ακριβως στη στιγμή που κάποιος σκέφτεται ότι είναι εγκαταλελειμένος από το Θεό.Τότε είναι το λεπτό σημείο που μπορεί να κάνει την υπέρβαση,και να νιώσει πως ο Θεός δεν θα τον εγκαταλείψει,γιατί πολύ απλά τον αγαπά.Γενικά η πίστη είναι μια σπουδαία κινητήριος δύναμη.Θυμίζω ότι ο Χριστός είχε πει πως αν είχαμε ένα κόκκο συναπιού πίστης θα μπορούσαμε να μετακινήσουμε ένα βουνό.Ο Θεός & οι άγγελοι δεν βρίσκονται,για να αποδείξουν στη τετράγωνη λογική ότι υπάρχουν.Η πίστη μας τους δίνει χαρά & άδεια να μας βοηθήσουν.Αν δεν πιστεύεις οτι το κρύο νερό θα σε ξεδιψάσει,υπάρχει περίπτωση να σε ξεδιψάσει?Έτσι και με το Θεό,αν δεν πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει,μόνος σου απομακρύνεσαι από Εκείνον,και του αφαιρείς την άδεια να σου δείξει ότι είναι για σένα.

ΥΓ Μην ζητάς συγνώμη,χαίρομαι που πυροδοτείς όμορφες συζητήσεις!

3Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Πεμ Νοε 04, 2010 6:40 am

Joy

Joy

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση....έχουν καλυφθεί κάποιες απορίες αλλά και πάλι κάποιες έχουν μείνει ανικανοποίητες Very Happy ....και νομίζω πως αυτό είναι και το λογικότερο,,,οι απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα (και οταν αυτα τα ερωτήματα έχουν να κάνουν με την Εννοια του Θεού και της Πίστης) δεν καλύπτονται εύκολα!!!
Απεναντίας γεννιούνται και άλλα ερωτήματα,τα οποία θα θέσω μάλλον σε άλλη θεματική ενότητα.....Παρόλα αυτα Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση Smile

4Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Πεμ Μαρ 24, 2011 12:18 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Tις προάλλες είχα μια ηλεκτρονικη αλληλογραφία με έναν παλιό συμμαθητή από το σχολείο.
Έχουμε να τα πούμε χρόνια.
Σας παραθέτω τη δική του απάντηση για τα νέα του.
Θα καταλάβετε πολύ καλά για ποιο λόγο τοποθέτησα το κείμενο στην ενότητα αυτή.
Για ευνόητους λόγους,απέφυγα να γράψω καποιες λεπτομέρειες για τη πόλη που μένει.

Η απάντησή του λοιπόν:
Έλα,χαίρομαι που είσαι καλά.Εγώ είμαι στην *****,σε μια μικρή πόλη δίπλα στην ***** όπου είχα γεννηθεί.Βασικά δεν είχα σκοπό να επιστρέψω,αλλά γύρισα αναγκαστικά λόγω υγείας.Εδώ και 8-9 χρόνια δεν είμαι καλά.Μου είχανε βρει μισό μέτρο (50 εκ.) όγκο γύρω από την σπονδυλική στήλη.Την είχε τυλίξει κανονικά και έκανε ζημιά στα κόκαλα και στα νεύρα.Έτσι άρχισα να έχω σπασμούς και με τον καιρό απέκτησα πρόβλημα στην κίνηση.Το καλοκαίρι του 2006 έκανα μια μεγάλη εγχείριση (12 ώρες) για να μου αφαιρέσουν τον όγκο.Δυστυχώς από την εγχείριση αυτή και μετά έχω μείνει εντελώς παράλυτος από τη μέση και κάτω.Είμαι συνέχεια ξαπλωμένος στο κρεβάτι,αφού ούτε να καθίσω μπορώ καλά.Έκανα διάφορες θεραπείες αλλά απέτυχαν όλες.Το κορυφαίο είναι πως ο όγκος μεγαλώνει ξανά.Τεσπα.Ιατρικά δεν περιμένω σχεδόν τίποτα πια.Παρόλα αυτά παραμένω αισιόδοξος πως κάποια στιγμή θα σηκωθώ ξανά.Έχω εμπιστοσύνη στο Θεό.Δεν θα με αφήσει έτσι.Αυτά τα χρόνια που είμαι άρρωστος έχω ζήσει καταστάσεις που με άλλαξαν αρκετά και έχω δει πράγματα που κάποτε ούτε φανταζόμουν.Γι αυτό προσπαθώ να είμαι ήρεμος και να μην στεναχωριέμαι.Θα έρθει η ώρα μου,πού θα πάει..Eιλικρινά δεν πιστεύω στις συμπτώσεις.Ούτε στην τύχη πιστεύω.Πιστεύω όμως στο Θεό.Μπορεί να θυμάσαι ότι πριν αρκετά χρόνια δεν ήμουν ιδιαίτερα πιστός.Αλλά αυτό άλλαξε.Ή μάλλον...ο Θεός μου έδωσε άλλη μια ευκαιρία να μετανιώσω και να πιστέψω.Και Τον ευχαριστώ αληθινά γι'αυτό.Ένας εργοθεραπευτής σε κάποιο νοσοκομείο,μου είχε πει κάποτε "Δεν ξέρω αν πιστεύεις στο Θεό.Εγώ δεν πιστεύω απλά...ΓΝΩΡΙΖΩ ότι υπάρχει.Τον αισθάνομαι κάθε στιγμή της ζωής μου.Νιώθω την ύπαρξή του.Με στηρίζει συνέχεια." Η αλήθεια είναι πως δεν είπα τίποτε τότε,αλλά από μέσα μου σκέφτηκα "τον χάσαμε κι αυτόν...αχ τον καημένο τον άνθρωπο." Αλλά ο καημένος ήμουν εγώ.Γιατί τώρα καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοούσε.Και μακάρι να έρθει η ώρα που όποιος δεν το νιώθει,να το αισθανθεί αληθινά μέσα του.Βέβαια μου έρχεται να θυμώσω με τον εαυτό μου,που σε κάποιες πολύ δύσκολες μέρες,επιτρέπω καμιά φορά την απελπισία μου να νικάει την πίστη μου.Από την άλλη βέβαια,μού έρχεται και να γελάσω,γιατί γνωρίζω πως ο Θεός με καταλαβαίνει και γελάει με αγάπη για τα "παραστρατήματά" μου.Γιατί ο Θεός είναι αγάπη.Μια μέρα ένας σοφός γέρος ήρθε και με είδε εδώ στο σπίτι μου.Είμαι σίγουρος πως ήταν ο τρόπος του Θεού να μου πει "Ηρέμησε,εγώ εδώ είμαι.Ποτέ δεν είσαι μόνος σου.Κουράγιο όλα θα περάσουν." Ο Θεός υπάρχει,μάς αγαπάει και μας φροντίζει.Το μόνο που απομένει είναι να βλέπουμε τα σημάδια που μας στέλνει και να μην τα αγνοούμε.Και όπως μου είπε ο ίδιος ο γέρος "Όταν κοιτάμε στον ουρανό δεν λέμε καμιά φορά,θα βρέξει ή θα συννεφιάσει ή θα έχει λιακάδα;Δηλαδή τα σημάδια του ουρανού τα βλέπουμε.Τα σημάδια του Θεού δεν τα βλέπουμε ;" Και φυσικά είχε δίκιο.Μου είχε πει λοιπόν αυτός ο γέροντας μια ιστορία που μου είχε κάνει εντύπωση.Θα στην γράψω όπως τη θυμάμαι. "Ένας ηλικιωμένος άνθρωπος ήταν βαριά άρρωστος.Μια νύχτα είδε ένα όνειρο.Είδε τον εαυτό του να βρίσκεται σε μια παραλία και να περπατάει.Δίπλα του περπατούσε ο Χριστός.Κάποια στιγμή άρχισε να βλέπει άσχημες σκηνές,αρρώστιες,ατυχίες,πόνους..Παρατήρησε τότε ότι στην αμμουδιά υπήρχαν μόνο τα δικά του αποτυπώματα.Είπε τότε=>Θεε μου γιατί με εγκαταλείπεις;Εγώ άφησα όλα μου τα προβλήματα πάνω σου,κι εσύ με αφήνεις μόνο μου να παλέψω όλα αυτά τα προβλήματα;Δεν αντέχω λυγίζω..> Τότε του απάντησε ο Θεός:Κοίτα καλύτερα παιδί μου.Όταν κάποιος με εμπιστεύεται,εγώ δεν τον εγκαταλείπω ποτέ.Είμαι πάντοτε δίπλα σου.Από τη στιγμή που γεννήθηκες μικρό παιδί,μέχρι τώρα που μεγάλωσες..Σε όλη σου τη ζωή ήμουν πάντοτε δίπλα σου.Έτσι και τώρα δες...σε κρατάω στα χέρια μου και σε κουβαλάω.Τα αποτυπώματα στην άμμο είναι από τα δικά μου πόδια.Μην χάσεις την πίστη σου και θα δικαιωθείς.> και ο γέρος ξύπνησε γεμάτος εμπιστοσύνη,πίστη και αγάπη."
Τώρα γιατί τα γραφω όλα αυτα;Δεν ξέρω..η αλήθεια είναι πως ντρέπομαι κάπως.Δεν θα ήθελα να ακούσω τίποτα για περαστικά κλπ. Βλέπεις είμαι λίγο στραβός και περίεργος άνθρωπος.Αν σε νοιάζει όμως,πρόσθεσέ με στην προσευχή σου.
Να είσαι πάντα καλά,και ότι κι αν περνάς να κοιτάς πάντα μπροστά.Όλα θα περάσουν κάποτε.Ο Θεός έχει τη δική του λογική και αν πολλές φορές δεν την καταλαβαίνουμε,σημασία έχει πως ποτέ δεν κάνει κάτι,χωρίς να γνωρίζει πως στο τέλος θα βγει κάτι καλό.Του έχω εμπιστοσύνη.

5Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Πεμ Μαρ 24, 2011 3:21 am

secretsoul

secretsoul
Admin

Απλά υπέροχοοοοο!

6Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Τρι Μαρ 29, 2011 6:17 am

Joy

Joy

Καμια φορα δεν χρειάζετε να μιλήσεις ή να περιγράψεις με λέξεις για αυτο που αισθάνεσαι....και εγώ αυτο που αισθάνομαι τώρα διαβάζοντας τα παραπάνω δεν περιγράφετε με λέξεις...
Τι μπορώ να ευχηθώ για το φιλο που περνάει αυτη την δοκιμασία,ότι και να πω είναι λίγο! Απλά Υποκλίνομαι και Χειροκροτώ το μεγαλείο της Ψυχής του!!!

7Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Τρι Απρ 05, 2011 1:17 am

Μαριάνθη

Μαριάνθη

Είναι πραγματικά εκπληκτικός ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεται πλέον και αντιλαμβάνεται τη ζωή...... εύχομαι μεσα απ'την καρδια μου η υπομονή και η πίστη του να ανταμειφθουν!!!!!!

8Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Κυρ Μαρ 11, 2012 3:55 pm

tina asteri



Καλημέρα σε όλους. Very Happy Very Happy
Είναι ενα πολύ ιδιαίτερο θέμα η "πίστη" και οι έννοιες που την συμπεριλαμβάνουν είναι διαφορετικές για τον καθένα αλλα μονο ενα σημείο είναι το ιδιο για όλους μας....η εσωτερική δύναμη που κρύβουμε μέσα μας και κινεί όλα τα νήματα.Φτάνει να την ενεργοποιήσουμε και θα δούμε το αδύνατο να γίνεται δυνατό!!!!!Η πίστη στον εαυτό μας έρχεται σε αντίθεση με την πίστη απέναντι στον Θεό, αφου είναι πολλά άτομα που ενω πιστεύουν στον εαυτό τους...δεν πιστεύουν στα θεία.Μονο μέσα απο την αγάπη προς τον Θεό και το φως που μας προσφέρει μπορούμε να οδηγηθούμε στην απόλυτη πίστη του εαυτού μας και συγχρόνως στον Κύριο.Τότε η πίστη είναι ολοκληρωμένη και αληθινή.Αν αφήσουμε τον εαυτό μας να δεχτεί την παρουσία των αγγέλων στην ζωη μας, θα αρχίσει η εξέλιξη κ η αναβάθμιση του πνευματικού μας επιπέδου και αυτό έχει άμεση σχέση με την ενδυνάμωση της πίστης μας.Μέσα απο την αγάπη, το φως, την πίστη...ερχεται σοφία κ γνώση και αυτό είναι η μεγαλύτερη δύναμη του εαυτού μας αρα κ της πίστη μας. Very Happy sunny

9Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Empty Απ: Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ Τετ Νοε 18, 2015 4:48 am

Beardsley

Beardsley

παρα πολυ ωραιο θεμα..
διαβαζω ξανα και ξανα ολα τα ομορφα μηνυματα του θεματος..

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης