Η σκάλα του Φωτός
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Η σκάλα του Φωτός

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Επιλέγοντας τη στάση προσευχής

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Πολλοί άνθρωποι νομίζουν ότι ο μόνος τρόπος για να προσευχηθούν είναι γονατιστοί.Όμως,όπως έχουμε δει,οι άνθρωποι μπορούν να προσευχηθούν στο κρεβάτι ή όταν περπατάνε έξω.Δεν υπάρχει κανένας σωστός τρόπος.
Για την ακρίβεια,η Βίβλος αναφέρει πολλούς δυνατούς τρόπους:

Γονατιστοί
"Τώρα,όταν ο Δανιήλ γνώριζε ότι το σύγγραμα είχε υπογρεφεί,πήγε μέσα στο σπίτι του και με ανοιχτά παράθυρα στο διαμέρισμα του προς τη Ιερουσαλήμ,γονάτιζε στα γόνατα του τρεις φορές την ημέρα και προσευχόταν,δίνοντας ευχαριστίες μπροστά από το Θεό του,όπως έκανε άλλοτε."(Δανιήλ 6:10)

Καθιστοί
"Ο Βασιλάς Δαβίδ πήγε και κάθισε ενώπιον του Κυρίου και είπε "Ποιος είμαι Κύριε και Θεέ μου και ποια η οικογένειά μου,ώστε να με δοξάζεις τόσο πολυ;"(Β΄Σαμουήλ 7:10)

Όρθιοι

"Και ο Σολομών στάθηκε μπροστά από το βωμό του Άρχοντα στην παρουσία όλης της συνάθροισης του Ισραήλ και άνοιξε τα χέρια του προς τον ουρανό."(Α'Βασιλείων 8:22)

Περπατώντας
"Ο Κύριος σας δίδαξε τι είναι κακό και τι απαιτεί από σας:Πράξτε το δίκαιο,δείξτε αγάπη,ακολουθήστε το Θεό σας πρόθυμα."(Μιχαϊας 6:18)

Με λυγισμένο το κεφάλι
"Και ο άντρας λύγισε το κεφάλι του και λάτρεψε τον Άρχοντα."(Γένεσις 24:26)

Mε υψωμένα τα χέρια
"Επιθυμώ,λοιπόν,να προσεύχονται οι άντρες σε κάθε τόπο προσευχής,χωρίς οργή και εριστικότητα και τα χέρια που υψώνουν στον ουρανό να είναι καθαρά."(A'Επιστολή προς Τιμόθεον 2:8 )

Με το πρόσωπο κάτω
"Τότε ο Μωυσής και ο Αάρων απομακρύνθηκαν από την κοινότητα και ήρθαν στην είσοδο της σκηνής του Μαρτυρίου.Έπεσαν με το πρόσωπο στη γη και τους φανερώθηκε η δόξα του Κυρίου."(Αριθμοί 20:6)

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 1]

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης