Η σκάλα του Φωτός
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Η σκάλα του Φωτός

Μη Συνδεδεμενος Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε

Προσευχές Αγίων

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

1Προσευχές Αγίων Empty Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 1:48 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Σε πολλούς ανθρώπους οι άγιοι φαντάζουν φιγούρες απρόσιτες,πολύ ουράνιες,ιδιαίτερα σοβαρές και αυστηρές.Οι άγιοι όμως,πάντοτε ήταν κοντά μας,ανεξαρτήτως αν εμείς είμαστε "συντονισμένοι" μαζί τους.Είναι πολύ προσιτοί,ταπεινοί,ξεχειλίζουν από αγάπη και φως,και υπήρξαν άνθρωποι απλοί που ήταν πολύ κοντά στους συνανθρώπους τους,με συναίσθηση,φιλανθρωπία,σεβασμό,καταφέρνοντας να ξεπεράσουν τους περιορισμούς της σάρκας & να παραμείνει η πίστη τους στο Θεό ακλόνητη.Γιαυτό ακριβώς ανέβηκαν στο επίπεδο της αγιότητας.Οι άγιοι είναι συνεχώς στο πλευρό του ανθρώπου,προσφέροντάς του βοήθεια,προστασία,αφύπνιση,αγάπη,επίγνωση και σύνδεση με το εσωτερικό του φως που οδηγεί στη σύνδεση με το ανώτερο φως.Καθένας από αυτούς φέρει και μια ποιότητα,στην οποία αντιστοιχεί και η ανάλογη προσευχή.

2Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 2:16 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Αθανάσιος (επίγνωση)
Άγιε μου Αθανάσιε,μέγα πατέρα και σοφίας μετουσίωση,πρόσφερέ μου της επίγνωσης την αέναη έμπνευση,της συνειδητοποίησης το μονάκριβο δώρο και των κατάλληλων πράξεων την προϋπάρχουσα ευφυϊα.
Άγιε μου Αθανάσιε,στυλοβάτη ψυχών και σωμάτων,προσεύχομαι σε σένα για απελευθέρωση του νου και τη βίωση του απέραντου πνευματικού τοπίου.Επίτρεψέ μου εύστοχα να κινούμαι δίνοντας αγάπης ευκαιρία,μοιράσματος δυνατότητα,και νιώθοντας παράλληλα τη μέθεξη του θείου με τον άνθρωπο.Υποστήριξέ με να είμαι χρήσιμος,ακριβής,ταπεινός και γνώστης των συνεπειών που η ύπαρξή μου επιφέρει.
Άγιε μου Αθανάσιε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

3Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 2:23 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Αικατερίνη (γνώση)
Αγία μου Αικατερίνη,φως της γνώσης,διαύγεια του κόσμου και ουσία,φέρε στο νου μου τη δίψα για σοφία,κι ανάγκη για συμπόρευση της κατανόησης και των συναισθημάτων.Πρόσφερέ μου τη διάθεση διείσδυσης σε νέα επίπεδα εμπλουτισμού ζωής και στόχων,να αποκτήσω εργαλεία που διευρύνουν τα τοπία της αγάπης και της συμμετοχής ανθρώπων και αγίων.Να μοιράζομαι το μάννα του Θεού,με αδέλφια που ενώνονται με φως και βήματα εξέλιξης.
Αγία μου Αικατερίνη,αγάπης ηλιαχτίδα και πνοή,δωσ' μου τη δύναμη να προοδεύω υγιώς και θετικά σκεπτόμενος/η,και να αφήνομαι στης γνώσης τη ροή και την ανάπλαση.Με ταπεινότητα το άνοιγμα να νιώθω και αγάπη να βιώνω.
Αγία μου Αικατερίνη,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

4Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 2:53 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Αλέξανδρος (σεβασμός)
Άγιε μου Αλέξανδρε,άγιε και πανάρετε πατριάρχη,χάρισέ μου σεβασμό ακατανίκητο αγάπης και ζωής,να αγκαλιάζω περιβάλλον και ανθρώπους με του φωτός τη θαλπωρή.Να αναγνωρίζω το μεγαλείο της ψυχής και της ουσίας,και να ανασαίνω στης ευγένειας και της αξίας την πνευματική ζωή.
Άγιε μου Αλέξανδρε,δώσε μου το φως του βάθους ουρανών και χαρισμάτων,να συνυπάρχω με ενότητα,να υποκλίνομαι στις θέσεις της ιεραρχίας και να μαι δεκτικός σε επίγνωση,διαύγεια και στην πορεία των κυττάρων που κοσμούν εγκόσμια κι αόρατα.
Άγιε μου Αλέξανδρε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα το Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

5Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 3:08 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Αναστασία (φιλανθρωπία)
Αγία μου Αναστασία φαρμακολύτρια,μέσα μου κάνε να βλαστήσει ο σπόρος της φιλανθρωπίας,και να προβάλει φωτεινός ο ανθός της ανθρωπιάς και της συμπόνιας.Να με τυλίξει της ζωής η αγκαλιά και να ανασαίνω την ομορφιά αγάπης ατελεύτητης.Να οδηγούμαι σε μέρη ευγένειας απάτητα και σε τοπία με συναισθήματα γλυκά ξεχειλισμένα.
Αγία μου Αναστασία,δώσε μου δύναμη της προσφοράς,να δίνω την ψυχή μου δίχως αντάλλαγμα ζητούμενο.Να είμαι στου φωτός το δέντρο φύλλο σιωπής,κλαδί αγάπης,ενότητας καρπός κι ανθός της πίστης.Φώτισέ μου τη δυνατότητα να διανέμω του σεβασμού το φάρμακο και τις σταγόνες να μοιράζω της αφύπνισης.Βράχος να είμαι στης δυσκολίας τον άνεμο και καλαμιά στην ψαλμωδία των αγγέλων.Παρηγοριάς νερό κρυστάλλινο και θεραπείας γέφυρα,προς του χαμόγελου την αγιασμένη χώρα.
Αγία μου Αναστασία,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

6Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 3:22 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Ανδρέας (ισορροπία)
Άγιε μου Ανδρέα πρωτόκλητε,ζητώ με σεβασμό κι ευλάβεια,να με οδηγήσεις στο κέντρο της ισορροπίας μου.Εκεί που η γαλήνη με αγκαλιάζει κατευναστικά,εκεί που η σκέψη λειτουργεί αδιάσπαστη από θυμό κι ανησυχία,στο φως που μόνο έμπνευση εμφυσά,και η υγεία εκδηλώνεται ως αποτέλεσμα της εσωτερικής μου αρμονίας.
Άγιε μου Ανδρέα,Απόστολε αγάπης και σταθερότητας,την παρουσία σου αποζητώ,να υποδείξει της κατάλληλης δράσης την οδό,να με ωθήσει στου αυτοσεβασμού τα βήματα και στην ουσία της δύναμης νου και ψυχής.Να προοδεύσω θαρρετά μέσα σε εμπόδια κι αντιξοότητες,με ήλιο και βροχή να συνεχίζω,με κάθε δυσκολία πιο πιστός να γίνομαι,και να τιμώ της γαλήνης την ισορροπημένη φύση.
Άγιε μου Ανδρέα,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

7Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 3:33 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Αντώνιος (κάθαρση)
Άγιε μου Αντώνιε,της αγάπης κρυστάλλινο νερό,στης ερήμου τη νύχτα σε προσκαλώ,για να βιώσω κάθαρση σώματος,πνεύματος και ψυχής.Στην υγρασία της μοναξιάς σ'αναζητώ,για να δεχτώ τη ζεστασιά του ήλιου.Καθάρισε τις ανομίες των μιαρών σκέψεών μου,των δυσάρεστων λόγων μου και των αναίσχυντων πράξεών μου.Δώσε μου δύναμη αιώνια,να αποκαλύψω τη σταγόνα του Θεού που μέσα μου ανασαίνει,σε κάθε βήμα μου να σέβομαι τον εαυτό μου,την προσευχή να έχω άρτο ζωής και την αγάπη ωκεανό της ύπαρξης εντός μου.Ρίξε στην ξηρασία της ψυχής μου το καθάριο βλέμμα σου,σαν καταρράκτης να ξεπλύνει της ζωής το παρελθόν,το άνθος να ποτίσει μέσα στου νου τη χειμερία νάρκη,να δώσει φως και χρώμα στις ψυχικές κινήσεις που το σώμα αναπολεί.
Άγιε μου Αντώνιε,τη βροχή σου περιμένω να ρουφήξω,να τραφώ,να κοινωνήσω,και στη διαύγεια που οι ακτίνες σου ένδυμα έχουν και καρδιά,αθώος να ντυθώ μπροστά στα μάτια σου ξανά,κι έτσι αγνός,να προσκυνήσω της απλότητάς σου τη λάμψη,που φως γεννά,φως δέχεται,φως μεταδίδει.Γουλιά-γουλιά πίνω το φως σου,να μεγαλώσουν μέσα μου η αγάπη κι ο Θεός.
Άγιε μου Αντώνιε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

8Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 4:17 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Βαρβάρα (συντονισμός)
Αγία μου Βαρβάρα,φως της καρδιάς και της αγνότητας,βοήθησέ με να συντονιστώ με την ουσία που μέσα μου υπάρχει,με την ανάσα των αγίων και με τη θεία πνοή που τον κόσμο θρέφει κι εξελίσσει.Υποστήριξέ με να βρίσκομαι στη συχνότητα του αυτοσεβασμού και της αλήθειας,της έμπνευσης,και όλα αυτά να φανερώνονται και να καθοδηγούν τις σκέψεις,τα λόγια και τις πράξεις μου.
Αγία μου Βαρβάρα,δάδα της πίστης και της προσευχής,δώσε μου το χώρο και το σημείο της ένωσης με την ψυχή και το ανώτερο,το θείο και το συμπαντικό,το άχρονο και το άδηλο,το σιωπηλό και το αιώνιο.
Αγία μου Βαρβάρα,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

9Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 4:37 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Βασίλειος (αφθονία)
Άγιε μου Βασίλειε,κάθε ημέρα και κάθε βράδυ σε ζητώ,γιατί έχω ανάγκη τη γλυκιά παρουσία της δύναμής σου.Στην έλλειψή μου έλα και γίνε χορηγός.Δώσε μου αφθονία ενέργειας και ύλης,να συνδυάσω την υγιή ροή των πραγμάτων και των συναισθημάτων,να νιώσω την απεραντοσύνη της γης,του ανθρώπου και του σύμπαντος,να χαρώ και να μοιραστώ τα ελέη της ζωής και της αγάπης.
Άγιε μου Βασίλειε,η αλφάβητός μου γίνε να μιλώ,να εισακούγομαι και να προσελκύω όλα τα καλά και αγαθά.Στη μοναξιά φέρε μου συντροφιά,στην ανέχεια τον πλούτο,στο μίσος την αγάπη,στο σκοτάδι το φως,στην απουσία της χαράς την παρουσία της ευθυμίας ψυχής και πνεύματος.Κάθε μου βήμα ζητά το όνομά σου και το φως της αιώνιας σοφίας σου,για να οδηγηθεί στον παράδεισο επί της γης.Είσαι η σκέψη της εσωτερικής ζωής και της εκδήλωσής της.Είσαι η σπίθα και η φωτιά του ουρανού.Φώτισέ μου τη δυνατότητα να είναι η σκέψη μου φλόγα,ο λόγος μου ποτάμι και οι πράξεις μου ζωή αφθονίας και πληρότητας.
Άγιε μου Βασίλειε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

10Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 4:54 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Γεώργιος (δοκιμασία)
Άγιε μου Γεώργιε,του κόσμου στρατηλάτη,ζητώ τη φωτεινή σου παρουσία στις σκοτεινές και δύσκολες στιγμές μου.Στις δοκιμασίες μου,εσύ το θάρρος και η ελπίδα,εσύ το μήνυμα ζωής.Με τόλμη κι αγιότητα,πάρε τη νύχτα απ'της καρδιάς μου την ανάσα,φέρε τον ήλιο να φωτίσει την ψυχή.Σ'αναζητώ και επιθυμώ,τη θαλπωρή της δύναμής σου και τα οφέλη των θαυμάτων σου.Με σεβασμό,κερί ανάβω στ'όνομά σου και το προσφέρω με αγάπη και αλήθεια,στης φλόγας σου το αγιασμένο φέγγος.Η ανδρεία σου και η αγνότητά σου,παρηγοριά και ώθηση σε όλα τα βήματά μου.
Άγιε μου Γεώργιε,γλυκέ τροπαιοφόρε,η ορμή σου ας φέρει μέσα μου ισχύ,να βγαίνω νικητής σε όλες τις δυσκολίες.Δώσε μου δύναμη να είμαι όρθιος με χιόνι και βροχή,αυτοπεποίθηση μπροστά σε αμφιβολίες,ζωή αγάπης σε κάθε φόβου μέρα.Δώσε μου δύναμη να ανακαλύπτω μήνυμα σοφίας μέσα σε κάθε σκοτεινή γωνιά,πίσω απ'τα πέπλα της ψευδαίσθησης και της ντροπής.
Άγιε μου Γεώργιε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

11Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 5:05 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Γρηγόριος (εξέλιξη)
Άγιε μου Γρηγόριε,προόδου κι αγιότητας παράδειγμα,στο μονοπάτι της εξέλιξης σε θέλω έμπνευση και προστασία.Να προχωράω με του θάρρους την ανάσα,και αυτοσεβασμό να έχω και να μεταδίδω.Με αγάπης μάτια να κοιτάζω,και κάθε μέρα βελτίωση να προκαλώ σε ορατά κι αόρατα.Μεσ'από κύκλους που κλείνουν και ανοίγουν να περνώ και της σοφίας το απόσταγμα να αφομοιώνω.
Άγιε μου Γρηγόριε,ψυχής συνοδοιπόρε και καθδήγησης πνοή,έλα και φώτισε με πνεύμα την πορεία μου για να αποφεύγω εγκλωβισμό και στασιμότητα.Να αναγνωρίζω τις παγίδες σκοταδιού,και του φωτός τη θεϊκή φωνή να νιώθω και να υπακούω.
Άγιε μου Γρηγόριε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

12Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 5:12 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Δημήτριος (ευλογία)
Άγιε μου Δημήτριε,αγάπης μυροβλήτη,δωσ'μου την ευλογία σου να φωτιστεί η ζωή μου.Σε περιμένω σαν το φως στη νύχτα της ψυχής μου,και σε προσμένω διαρκώς με δάκρυα χαράς.Έλα σε κάθε μου στιγμή άγιε ευλογημένε,έλα να νιώσω το απαλό άγγιγμα των αγίων.Μες στην καρδιά μου ανοίγει άπλετα η θύρα για εσένα,να περπατήσεις και να 'ρθεις γλυκά να με ευλογήσεις,κι από τα μύχια μου αγνός να αναδυθώ σαν ήλιος,έχοντας μες στα μάτια μου το χρώμα του ουρανού σου.
Άγιε μου Δημήτριε,γλυκέ μου ευεργέτη,της ομορφιάς αγίασμα,δύναμης καβαλάρη,προσκαλώ το άγιο όνομά σου,να είναι ευλογία μου στα πάθη της ζωής μου.
Άγιε μου Δημήτριε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

13Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 11:12 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Ειρήνη (προσευχή)
Αγία μου Ειρήνη,φως ευλαβικό κι ανέσπερο,προετοίμασε το δρόμο της βαθιάς προσευχής μου να ενωθεί με της αγάπης σου το μήνυμα,και στη συνέχεια ποτάμι ασταμάτητο,να φτάσει στου Θεού τα πόδια και στων ανθρώπων τις πληγές.
Αγία μου Ειρήνη ευλογημένη,δώσε στην προσευχή μου άνωση να φτερουγίσει στην ουράνια αγκάλη,για να μου φέρει το δώρο που χρειάζομαι στης γης το φανερό τοπίο.Επίτρεψε στην αλήθεια της ψυχής μου να βρει την ανταπόκριση που αξίζει και να μπορέσει ικανή να σταθεί και να την αντικρίσει,στου χρόνου το σοφό πλήρωμα.
Αγία μου Ειρήνη,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

14Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τρι Ιουν 29, 2010 11:17 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Ελισάβετ (αγνότητα)
Αγία μου Ελισάβετ,της καθαρότητας αγάπη και ανθέ,δώσε μου δύναμη να συνδεθώ με της αγνότητας το χρώμα και να εκπέμπω άγιο φως που οδηγεί στην πίστη και στην κάθαρση.Συγχώρεση ο λόγος μου να είναι,κι οι πράξεις μου εμπιστοσύνη να δωρίζουν και ταπεινότητα.
Αγία μου Ελισάβετ,λευκού φωτός αστέρι κι άσπιλη ψυχή,βοήθησέ με να κοιτώ στα μάτια με ειλικρίνεια και σαν νερό κρυστάλλινο,υγεία και δροσιά χαράς σε όλους να χαρίζω.Σταγόνα διαυγής κι αγάπης επικοινωνία να είναι η ύπαρξή μου κάθε μέρα,σε όλα τα επίπεδα και σε όλες τις συνθήκες.Μόνο ο ήλιος να μπορεί να με κοιτάξει ή όποιος άνθρωπος τον ήλιο αναζητά.
Αγία μου Ελισάβετ,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

15Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τετ Ιουν 30, 2010 3:41 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Ευγενία (λύτρωση)
Αγία μου Ευγενία,δωσ'μου την πρώτη σταγόνα ανακούφισης,να φέρει την ουράνια βροχή της λύτρωσης,να γίνει η ζωή μου καθαρή κάτω απ'το φως της άγιας ψυχής σου.Απελευθέρωσε τον πόνο της πληγής και της καρδιάς το ψέμα.Τον ήλιο βάλε σε κάθε μου στιγμή για να ανθίζουνε του κόσμου τα λουλούδια και να μαραίνονται του φόβου τα αγκάθια.
Αγία μου Ευγενία,φωνή αγάπης θαρραλέα,άνοιξε τώρα το κλουβί,το αηδόνι της ψυχής στου ουρανού το θόλο να πετάξει,και να γιορτάσω τη χαρά μέσα στην ύπαρξή μου.
Αγία μου Ευγενία,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

16Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τετ Ιουν 30, 2010 3:47 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Ευθύμιος (μοναχικότητα)
Άγιε μου Ευθύμιε,πατέρα του μοναχισμού,θέλω να νιώσω μες στις φωνές και στους θορύβους της ημέρας,την ηρεμία της μοναχικότητας,τη γαλήνη ανείπωτης χαράς και αυτοανακάλυψης,και του Θεού την ησυχία στου κύτταρου την κάθε ανάσα.
Άγιε μου Ευθύμιε,να αισθανθώ επιθυμώ την παρουσία της ψυχής και της αγάπης,μες στης σιωπής την αγκαλιά και στου φωτός τη συντροφιά.Να ενωθώ με της ουσίας μου το κέντρο και της ισορροπίας μου το άηχο τραγούδι.Την ύπαρξή μου να βιώσω,και μέσα από το άγγιγμα της θεϊκής λατρείας,στον κύκλο της συνύπαρξης να συμμετέχω και της λυτρωτικής επικοινωνίας τα μάτια να φιλοξενώ.Τον πλούτο και το μονοπάτι της αυτογνωσίας να γνωρίσω μες στης μοναχικότητας το κατεργασμένο διαμάντι,και στη συνομιλία με το πνεύμα που ακούει κι απαντά στις ερωτήσεις με θανάτους και γεννήσεις.
Άγιε μου Ευθύμιε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

17Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τετ Ιουν 30, 2010 4:15 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Ιωάννης Θεολόγος (καθοδήγηση)
Άγιε μου Ιωάννη Θεολόγε,φέρε με σε επαφή με το παντοδύναμο πνεύμα,καθοδήγηση να λάβω για τα βήματα της ζωής μου,ώστε να πορεύομαι εν ειρήνη,εμπιστοσύνη και να νιώθω στα σημάδια του Θεού και να υπακούω με χαρά και ένωση.
Άγιε μου Ιωάννη Ευαγγελιστή,κάνε να αποκαλυφθεί μέσα μου το φως της αιώνιας ψυχής και σε τοπία ηλιόλουστα σοφίας και αλήθειας να με οδηγήσει,να παραδίδομαι στο θαύμα,να βιώνω την αγάπη της καρδιάς και να ακούω τη φωνή της,συναισθανόμενος τη θεϊκότητά της.Μέσα από συμπληγάδες να περνάω ταπεινά και αβλαβής να συνεχίζω το ταξίδι προς τη διαχρονική σιωπή.
Άγιε μου Ιωάννη Απόστολε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

18Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τετ Ιουν 30, 2010 4:26 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Ιωάννης Πρόδρομος (αναβάπτιση)
Άγιε μου Ιωάννη Πρόδρομε,την αναβάπτιση ζητώ του νου και της καρδιάς μου,να λυτρωθεί το σώμα μου σε κάθε του πνοή και δράση,να έρθει κάθαρση σαν άγιος καταρράκτης και να φωτίσει όλα τα περιττά,κρυστάλλινα να γίνουν.Έλα και πέρασε τα χέρια σου πάνω από το κεφάλι,να αισθανθώ το τρέμουλο της αλλαγής που φέρνει η αγάπη,να νιώσω ήλιο φωτεινό μέσα στα κύτταρά μου και όλη μου η ύπαρξη να φέγγει νύχτα-μέρα.
Άγιε μου Ιωάννη Βαπτιστή,αγέρα της ερήμου,δωσ'μου την άγια ώθηση νέα αρχή να κάνω,να ξεκινήσω με χαρά για μονοπάτια πνεύματος και σώματος υγεία,και φως τα συναισθήματα να πάρουν να φωτίζουν.Του παραδείσου τα πουλιά κάθε στιγμή να ακούω και μες στης γης την οικογένεια την ένωση και την αλήθεια να βιώνω,όπως και του ουρανού τη χάρη και τη ρίζα.
Άγιε μου Ιωάννη Πρόδρομε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

19Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Τετ Ιουν 30, 2010 4:48 am

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος (ευγνωμοσύνη)
Άγιε μου Ιωάννη Χρυσόστομε,ρίξε το σπόρο της ευγνωμοσύνης στην καρδιά μου για να ανθίσει της αγάπης η ζωή,καρπούς να γεύομαι της ευχαριστίας,και η βροχή της ειλικρίνειας να με δροσίζει.Δίδαξέ μου τους νόμους που φέρνουν την ευτυχία και την εξέλιξη,το τραγούδι του ουρανού που ομορφαίνει τις μέρες και τις νύχτες,τη συμπεριφορά που η ταπεινότητα γεννά και υποστηρίζει.
Άγιε μου Ιωάννη Χρυσόστομε,φως της αυγής κι αστέρι της νύχτας,βοήθησέ με να εκτιμώ ό,τι η ζωή μού φέρνει,όλα τα δώρα του Θεού σοφά και μετρημένα,και να αντιλαμβάνομαι το άνοιγμα και την αξία εμποδίων και δυσκολιών,το μήνυμα των ασθενειών και τη σημασία των αποτυχιών.Δώσε μου τη δυνατότητα να εντοπίζω το εσωτερικό φως του περιεχομένου,το δώρο που το σκοτάδι προσφέρει και η αργοπορία κυοφορεί.Να ευχαριστώ κάθε λεπτό και ώρα,για κάθε γεγονός και άνθρωπο που συναντώ στο μονοπάτι της ψυχής μου.
Άγιε μου Ιωάννη Χρυσόστομε,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

20Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Πεμ Ιουλ 01, 2010 9:41 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Κοσμάς Αιτωλός (επέκταση)
Άγιε μου Κοσμά Αιτωλέ,την αρωγή σου χρειάζομαι για να επεκταθώ ψυχικά και πνευματικά,τα όριά μου να διευρύνω και να εξαπλωθώ στου σύμπαντος το απέραντο τοπίο.Άνοιξέ μου τους ορίζοντες,καινούργιους κόσμους να αντικρίσω,και από νεό φως να φωτιστώ και ώθηση να λάβω.
Άγιε μου Κοσμά Αιτωλέ,άγιε ασύνορε,ύψους και βάθους κοινωνέ,δωσ'μου τη χαρά να ξεδιπλώσω χαρίσματα και δυνατότητες και να βιώσω του απείρου την ανείπωτη γαλήνη.Τα όνειρά μου να τα ζήσω αληθινά,κι ευγνωμοσύνη να γεμίσει η καρδιά μου.Να αποχαιρετήσω συνήθειες,πεποιθήσεις και καταστάσεις που δέσμιο με κρατούν,και το ταξίδι μου να πάρει δρόμο φωτεινό κι ευλογημένο.
Άγιε μου Κοσμά Αιτωλέ,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

21Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Πεμ Ιουλ 01, 2010 9:49 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιοι Κοσμάς & Δαμιανός (αποστολή)
Άγιοί μου Κοσμά και Δαμιανέ,εμπνευσμένοι και Ανάργυροι,την αποστολή της ψυχής μου στο γήινο ταξίδι βοηθήστε με να βρω,την ουσία της ενσάρκωσής μου να ανακαλύψω,και μέρα-νύχτα μαζί της να εργάζομαι.Κάθε λεπτό να αισθάνομαι την παρουσία σας και φάρος φωτεινός να είναι στην πορεία μου.
Άγιοι μου Κοσμά και Δαμιανέ,υποστηρίξτε με της άγνοιας να αφήσω τις συνήθειες και κάθε πέπλο λήθης να απομακρύνω.Να νιώθω το γιατί μα και το πώς,το βάθος να αντικρίζω με επίγνωση,να μην επηρεάζομαι από τα φαινόμενα κι από τα λόγια,και από προσδοκίες να απέχω.Να προχωρώ με ήλιο και βροχή στο μονοπάτι που ανοίγεται μπροστά μου,και κάθε σκέψη,λόγος μου και πράξη φωτεινή,να είναι της αγάπης οδηγός και ύπαρξη.Την ταπεινότητα να έχω για τροφή και τη σιωπή για επικοινωνίας εργαλείο.
Άγιοι μου Κοσμά και Δαμιανέ,σας ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

22Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Πεμ Ιουλ 01, 2010 9:56 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Κυριακή (στωικότητα)
Αγία μου Κυριακή,δύναμη άνθους ιερού,σε προσκαλώ με στωικότητα να μου φωτίσεις την καρδιά,να είμαι ήρεμος παρ'όλα τα εμπόδια,και να βιώνω με τη χαρά των δοκιμασιών την εξελικτική πορεία.
Αγία μου Κυριακή,στήριγμα της ψυχής μου και χαμόγελο,συντρόφευε τα βήματά μου σε ανηφόρες δύσβατες και σε δακρύων κατηφόρες.Την τόνωση της πίστης δώρισέ μου κι ανέπαφος στις αντιξοότητες μάθε με εσωτερικά να μένω.Βράχος στο κύμα και ποτάμι στο βουνό να είμαι,και στης ερήμου τη νυχτιά,όαση και φεγγάρι.
Αγία μου Κυριακή,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

23Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Πεμ Ιουλ 01, 2010 10:04 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιοι Κωνσταντίνος & Ελένη (ένωση)
Άγιοί μου Κωνσταντίνε και Ελένη,εμπνεύστε με την ένωση να βιώσω με της ψυχής μου τη φωτεινή ισορροπία,να αισθανθώ συμπαντική σταγόνα στης αγάπης των ωκεανό και να αφουγκράζομαι τους συνανθρώπους μου απ'της καρδιάς τον απαλό σφυγμό.
Άγιοί μου Κωνσταντίνε και Ελένη,οδοί Θεού και αρμονίας,χρειάζομαι την πληρότητα που φέρνει η σύνδεση με του φωτός το πεπρωμένο,την εμπιστοσύνη που γεννιέται με την πίστη στο αόρατο και της αγάπης την κοινωνία,το σθένος που προκαλεί την αποδέσμευση από τους σκότους την ψευδαίσθηση.Δώστε μου τον παλμό να νιώσω της ταπεινότητας το μεγαλείο και των πάντων την αιώνια ανάσα.Να είμαι στο ένα και στο όλον,στη διάμετρο και στο κέντρο,στον άνθρωπο και στο Θεό.
Άγιοί μου Κωνσταντίνε και Ελένη,σας ευχαριστώ.Εις το όνομα τους Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

24Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Πεμ Ιουλ 01, 2010 10:14 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Άγιος Λουκάς (ίαση)
Άγιε μου Λουκά,βοήθησέ με να αντιληφθώ γιατί ασθενώ και χάνομαι στο σκότος,γιατί βρίσκω πόρτες κλειστές χαράς,ανθρώπων και καρδιάς.Υποστήριξέ με να φτάσω στο βάθος της επίγνωσης και της αγάπης,όπου ανασαίνει φωτίζει και μεταμορφώνει η ολιστική υγεία.
Άγιε μου Λουκά,ιατρέ θαυματουργέ,την ίαση ζητώ ευλαβικά της ύπαρξής μου,τη θεϊκή ανάσα να διαχυθεί μέσα μου και μια ζωή νέα να αρχίσει με χαρά και φυσικότητα.Έτοιμος είμαι να δεχτώ της αγιότητάς σου τη γλυκιά εκδήλωση και της γαλήνης σου το βλέμμα που γιατρεύει.Με σώμα,πνεύμα και ψυχή,πιστεύω και το φως σου καρτερώ,του παραδείσου να μου δείξει την αλήθεια.Με ταπεινότητα είμαι παρών και συγχωρώ τον εαυτό μου,τα δώρα της πνοής σου να δεχτεί.
Άγιε μου Λουκά,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

25Προσευχές Αγίων Empty Απ: Προσευχές Αγίων Πεμ Ιουλ 01, 2010 10:23 pm

Λευκός Κρίνος

Λευκός Κρίνος
Admin

Αγία Μαρία Μαγδαληνή (αλήθεια)
Αγία μου Μαρία Μαγδαληνή,στο βαθύ μήνυμα της αλήθειας μύησέ με να βγω από του ψέματος την πλάνη.Δώσ'μου τη δυνατότητα νέα ματιά να έχω στη ζωή και να αντικρίζω του φωτός την αποκάλυψη,να υποστηρίζω την αγάπη και το σκότος να εξαφανίζεται.
Αγία μου Μαρία Μαγδαληνή,μυροφόρε και ισαπόστολε,τα πέπλα σήκωσε της λήθης για να χαθεί η άγνοια στης λύτρωσης το εκτυφλωτικό χαμόγελο,να ανακουφιστώ σε σώμα και ψυχή κι ανάταση του πνεύματος να νιώσω.Φανέρωσέ μου την πηγής της δύναμης για να ακολουθήσω της αφύπνισης το δρόμο,και σεβασμό να δείχνω για της κάθαρσης την ώρα.Αυτό που αισθάνομαι να λέω και να πράττω,με αγάπη,καθαρότητα κι επίγνωση,και να τιμώ τα βήματα της ακεραιότητας που οδηγούν στην ψυχική γαλήνη.
Αγία μου Μαρία Μαγδαληνή,σε ευχαριστώ.Εις το όνομα του Πατρός,και του Υιού,και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

Επιστροφή στην κορυφή  Μήνυμα [Σελίδα 1 από 2]

Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης